fotograf ślubny

Jak wybrać fotografa ślubnego? – Porady dla Par Młodych – Odpowiedni fotograf ślubny

Fotograf ślubny

Ślub dwojga zakochanych osób jest wielkim wydarzeniem, dlatego ważnym aspektem przy organizacji wesela jest fotograf ślubny. Dzięki niemu będziecie mogli wspominać ten piękny dzień.

fotografia ślubna

Fotograf ślubny – gdzie szukać fotografa na ślub?

Skąd wybrać fotografa? Ze Szczecina czy może z Warszawy? Który będzie lepszy? Sam jestem fotografem ślubnym i widziałem naprawdę wiele ślubów przez ponad 10 lat fotografowania. Powiem więcej sam też szukałem fotografa na swoje wesele i dla mnie wybór nie był taki prosty i oczywisty. Szczerze mówiąc nie ma znaczenia skąd będzie fotograf pochodził, ważniejsze jest to czy dokonamy odpowiedniego wyboru.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa?

Wybierając fotografa ślubnego na swój ślub i wesele najważniejsze są aspekty wizualne. Niby to proste – bo podoba się i biorę lub nie i dziękuję, tak samo jak szybki zakup bluzy w sklepie. Wybór może się wydawać oczywisty, jednak porównując portfolio kilku fotografów można dostrzec wiele różnić. Warto przede wszystkim uświadomić sobie, że jest to wybór, który w większości przypadków będzie wyborem na całe życie. Po upływie 10, 20, 30 czy też większej ilości lat miło by było wracać do albumu ze zdjęciami ze ślubu z uśmiechem. Fajnie by było móc poczuć te podniosłe chwile wzruszenia jeszcze raz. Dlatego wybierając fotografa czy też kamerzystę, warto nie kierować się jedynie poleceniem znajomego. Warto zwrócić uwagę na ważne cechy dobrych fotografów ślubnych.

reportaż ślubny

Fotograf ślubny

Najważniejsze na początek jest portfolio ślubne jakie fotograf ślubny może zaprezentować. Dlatego warto dokładnie obejrzeć zdjęcia na blogu czy też w zakładce portfolio. Pomoże to zdefiniować styl jaki nam się podoba. Czy wolimy jasne czy ciemne zdjęcia? Czy chcielibyśmy mieć naturalne kolory skóry, czy może jednak lubimy żółto-brązowe filtry na zdjęciach?

fotograf na ślub

Fotograf ślubny – obejrzeć portfolio czy cały reportaż?

Fotograf ślubny, który nie wstydzi się tego co przekazuje Parom Młodym, bez problemu zaprezentuje kilka całych reportaży ślubnych. Naprawdę bardzo trudno jest wykonać 300 czy 400 super zdjęć jednego dnia. Kampanie reklamowe robią dla firm około 10 zdjęć w kilka dni. Do tego zatrudniają wiele osób poza fotografem w celu uzyskania jak najlepszych zdjęć. Dlatego przeglądając reportaże fotografów ślubnych na pewno znajdziecie elementy reportażu, które u różnych fotografów wyglądają lepiej bądź gorzej.

Fotograf ślubny, którego macie w zamiarze wybrać na swój ślub powinien pozwolić zobaczyć cały efekt z jednego dnia ślubu. Dzięki temu nie wybierzecie w ciemno oglądając przykładowo na instagramie czy Facebooku parę ładnych zdjęć z pięknymi zachodami słońca. W takich warunkach prawie każdy fotograf, który ma trochę pojęcia o fotografii zrobi ładne zdjęcia, dużo trudniej jest w reportażu. Reportaż ślubny wymaga połączenia wiedzy technicznej, doświadczenia i wyczucia. Dlatego wielu fotografów uważa, że fotografii można uczyć się całe życie, a i tak możliwości w rozwoju nie ma końca.

Jakie pytania do fotografa aby uniknąć wpadki?

zdjęcia ślubne

Fotografa można pytać o wiele rzeczy. Jednak aby sprawdzić czy fotograf ślubny jest profesjonalny i dobrze przygotowany można zapytać na przykład o to czy pokaże cały, gotowy reportaż ze ślubu. Warto zapytać u umowę i przeczytać ją przed spotkaniem. Ważną rzeczą jest też backup, czyli sposób w jaki fotograf zabezpiecza materiały zdjęciowe przed utratą danych. Dlatego warto zapytać iloma aparatami fotografuje i w jaki sposób po weselu zabezpiecza zdjęcia.

Fotograf ślubny – ilu fotografów na wesele?

Szczerze mówiąc to jeżeli podejmie się dobrą decyzję to jeden doświadczony fotograf ślubny wystarczy. Duet fotografów ślubnych może się okazać dobrym wyborem tylko wtedy jeżeli będzie lepszy od pojedynczego fotografa.

Fotograf ślubny – kiedy rezerwować termin?

Jak najszybciej. Oczywiście jeżeli najpierw znajdziemy odpowiedniego fotografa i będziemy mieli zarezerwowaną salę weselną. Wielu fotografów ma zarezerwowane kalendarze z rocznym czy też dwuletnim wyprzedzeniem. W związku z tym nie warto zwlekać jeżeli jesteśmy zdecydowani, że to „ten” fotograf ślubny, którego chcemy. Poza tym inflacja rośnie tak szybko, że jak zarezerwujecie z większym wyprzedzeniem to usługodawca będzie mógł zaproponować starą cenę.

sesja ślubna

One comment

  1. Bardzo ciekawy i merytoryczny wpis, będę o tych radach pamiętał szukając Swojego fotografa na ślub, :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *